RSS
Dzisiaj jest: piątek, 07 października 2022
www.bip.gov.pl
Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Polnoc w Warszawie
Normalna czcionka Powiekszona czcionka Największa czcionka
To jest wersja archiwalna z dnia 17.03.2021, zobacz aktualną wersję tej strony.

Wydział I Cywilny

Przewodniczący Wydziału
SSR Aleksandra Bielecka Dobroczek

Zastępca Przewodniczącego Wydziału
SSR Karolina Ilkowska

Kierownik Sekretariatu Wydziału
Dorota Janowska
pok. 406, tel. (22) 50 91 540, fax (22) 50 91 715

Informacji, w sprawach pozostających we właściwości
Wydziału I Cywilnego,
udziela Biuro Obsługi Interesantów:

telefonicznie: (22) 50 91 158
email: boi@warszawapraga-pln.sr.gov.pl

Właściwość miejscowa: 
Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi – Północ w Warszawie Wydział I Cywilny rozpoznaje sprawy z zakresu prawa cywilnego z obszaru właściwości tego Sądu (Dz. U. Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 marca 2018, poz. 164).

Pozew do Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi – Północ w Warszawie (Wydział I Cywilny, Wydział II Cywilny oraz Wydział VII Cywilny) można wnieść przede wszystkim wówczas, gdy pozwany ma miejsce zamieszkania lub siedzibę (w braku miejsca zamieszkania – miejsce pobytu, a gdy nie jest ono znane lub nie leży w Polsce – według ostatniego miejsca zamieszkania pozwanego w Polsce) w części miasta stołecznego Warszawy objętego granicami dzielnic Białołęka, Praga - Północ, Targówek.

W postępowaniu procesowym (spornym) rozpoznawane są sprawy, w których wartość przedmiotu (np. suma pieniężna, której zapłaty powód się domaga, wartość rzeczy, o którą toczy się spór) nie przekracza 75.000,00 zł (siedemdziesiąt pięć tysięcy złotych).

Sprawy o naruszenie posiadania i o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym rozpoznaje sąd rejonowy bez względu na to jaka jest wartość przedmiotu sporu.

Jeżeli w postępowaniu procesowym Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi – Północ w Warszawie nie jest właściwy do rozpoznania sprawy, która do niego wpłynęła, to z własnej inicjatywy przekazuje ją sądowi właściwemu tylko wtedy, gdy sprawę powinien rozpoznać sąd okręgowy albo zachodzi przypadek tzw. właściwości wyłącznej.

W pozostałych przypadkach przekazanie sprawy nastąpi tylko, jeżeli pozwany podniesie i uzasadni zarzut niewłaściwości sądu - i to jeszcze przed zajęciem stanowiska w sprawie. W przeciwnym razie sprawa zostanie rozpoznana przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi – Północ w Warszawie i będzie to zgodne z obowiązującym prawem (art. 202 kpc).

Uwagi dotyczące opłat w sprawach o stwierdzenie nabycia spadku i wniosków o wpis do rejestru spakowego czytaj więcej


wstecz     na górę

Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie Informację wytworzył: Marcin Szymanski
Informację opublikował: Konrad Popiołek
Czas wytworzenia informacji: 17.03.2021
Dokument oglądany razy: 63 098
Elektroniczna Skrzynka Podawcza | Instrukcja korzystanie z BIP | Mapa strony | Statystyki BIP | Deklaracja dostępności